انجمن تخصصی ایران سرور

نسخه‌ی کامل: هشدار محققان: هرگز پیش از خواب موبایل خود را چک نکنید
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
‌‌‌‌
‌هشدار محققان: هرگز پیش از خواب موبایل خود را چک نکنید


بیشتر شب ها وقتی برای خواب به تختخواب خود می روید ممکن است نگاهی به ایمیل هایتان بیاندازید یا به دوستی پیامی بفرستید و شب بخیر بگوییدو یا حتی  دنبال پادکستی بگردید که با گوش دادن آن به خواب بروید...


فرقی نمیکند ... در هرحال با نگاه کردن به اسمارت فون  در لحظات پیش از خواب لطمه بزرگی به خودتان می زنید.

مطالعات متعددی که در این زمینه انجام شده که همگی بر این دلالت دارند که نگاه کردن به نور سفید و آبی که از نمایشگرهای دیجیتال ساطع می شود مانع از ترشح هورمون ملاتونین توسط مغز شما میشود . این هورمون زمان مناسب برای خواب را به بدن شما اطلاع می دهد و وقتی مانع از ترشح این هورمون می شوید به خواب رفتن و خوابیدن یرای شما دشوار می شود.
 

[عکس: do.php?img=556]


در تحقیقی که بر روی 850 فرد بزرگسال انجام شد، اینطور نتیجه گرفته شد که استفاده از موبایل پس از خاموش کردن چراغ ها ارتباط مستقیمی با کیفیت پایین خواب، افزایش بیخوابی و علایم خستگی دارد.


دکتر دن سیگل، متخصص روانشناسی بالینی در دانشگاه پزشکی UCLA در مصاحبه ای اظهار کرد


مردم چشمان خود را در مقابل جریانی از فوتون ها قرار می دهند که به مغز آنها پیغام می دهد "بیدار بمون! وقت خواب نیست!"


در صورت استفاده از موبایل در هنگام خواب، شما در واقع مدت زمان خواب خود را کاهش می دهید. بطور معمول هر فرد به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارد. اگر ساعت خواب شما کاهش یابد، با افت تمرکز، دقت، قدرت تصمیم گیری و چاقی ناشی از اختلالات متابولیسم روبرو می شوید.


اما جدا شدن از اسمارت فون کار سختی است و به همین دلیل هم در مطالعه ای مشخص شده که 71 درصد آمریکایی ها موقع خواب موبایلشان را در نزدیک و در دسترس خود قرار می دهند.


به نظر می رسد برای خلاصی از اثرات منفی اسمارت فون ها در هنگام خواب باید قوانینی وضع کنید و از بردن هر گونه وسیله الکترونیکی به اتاق خواب خود جداً پرهیز کنید. بهتر است این عادت را با مطالعه چند صفحه کتاب پیش از خواب جایگزین کنید.

منبع: شهرخبر