irserv.ir

انجمن تخصصی ایران سرور

سرور آموزش ایران

آموزش های متنوع

ایران سرور
انجمن تخصصی

نکات مهم حواله های پایا و ساتنا در بانکداری اینترنتی
زمان کنونی: 11-24-2017، 09:13 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: viber
آخرین ارسال: viber
پاسخ 1
بازدید 1446

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
ساتنا و پایا های حواله مهم نکات در بانکداری اینترنتی

نکات مهم حواله های پایا و ساتنا در بانکداری اینترنتی
عضو تازه ثبت نام شده انجمن
*
عضو تازه ثبت نام شده انجمن
ارسال‌ها: 79
تاریخ عضویت: Sep 2014
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
#1
نکات مهم حواله های پایا و ساتنا در بانکداری اینترنتی
کلا" حواله های سانتا و پایا در حال حاضر بعنوان جایگزین چک بین بانکی یعنی بین ۲ بانک غیر همنام استفاده می شه.منتها خیلی راحت تر،سریعتر و در حال حاضر رایگان. قبلا" شما واسه جابجایی وجه از حسابتون به یه حساب تو بانک دیگه باید حتما" به شعبه دارنده حسابتون مراجعه می کردید و یا وجه نقد دریافت می کردید که از نظر امنیتی و خیلی جهات دیگه مشکل داره یا اینکه چک بین بانکی دریافت کنید که اون هم در حال حاضر بجز داشتن هزینه کارمزد مستلزم اینه که شما فیزیک چک بانکی رو حتما" به شعبه بانک مقصد تحویل بدید که ممکنه خیلی وقتتون گرفته شه ،تازه اگه یه سری مشکلات مثل همخونی نداشتن رمز چک بین بانکی گریبانگیرتون نشه.
البته درسته که در حال حاضر حواله های ساتنا و پایا رو می تونید از شعبه هم انجام بدید،ولی چرا مراجعه به شعبه؟از طریق سایت بانکداری اینترنتی و با امنیت و راحتی هر چه تمامتر این کار رو انجام داده و یه مشتری الکترونیکی باشید.
در حال حاضر انجام حواله های ساتنا و پایا یکی از امکانات ویژه بانکداری اینترنتی ملت  هست.واسه هر دو حواله هم باید کد شبای حساب مقصد رو داشته باشید.
تفاوت‌های سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا- RTGS)) با سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا- ACH)
پایا- ACH
ساتنا- RTGS
مبالغ خرد – تعداد زیاد
مبالغ کلان – تعداد کم و فوری
تسویه خالص مانده در زمان های معین
تسویه به صورت ناخالص و آنی
ارسال دستور پرداخت ها بصورت فایل
ارسال دستور پرداخت ها به صورت انفرادی و تک تک
واریز و برداشت مستقیم
صرفاً واریز (انتقال بستانکار)
از دیگر نکات متمایز ACH نسبت به RTGS استفاده از شماره حساب بانکی ایران (شبا) می‌باشد که مطابق با ضوابط IBAN طراحی شده است.
«شبــــــــا»:
«شبا» عبارت است از شماره حساب بانکی ایران که مطابق با ضوابط IBAN تنظیم شده و به‌منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور تعریف و تبیین می‌شود. با تدوین ساختار «شبا» از این پس و به مرور امانه‌های پرداخت بین بانکی منحصراً از این نوع حساب استفاده می‌شود. «شبا» مستقل از نظام شماره‌گذاری داخلی هریک از بانک‌ها است، اما در محاسبه آن از شماره‌حساب مربوط به نظام شماره‌گذاری داخلی بانک‌ها استفاده به‌عمل می‌آید.
«IBAN»:
IBAN که اختصار "International Bank Account Number" می‌باشد، شناسه‌ای است که یک شماره حساب خاص را در یک بانک در سطح بین‌الملل به‌صورت یکتا معرفی می‌کند. این شناسه مطابق با استاندارد بین‌المللی ISO 13616:2007 ایجاد شده به منظور یکسان‌سازی شماره حساب‌های بانکی در سطح بین‌المللی جهت تسهیل در تبادلات بین بانکی، تنظیم می‌شود.
«BBAN»:
BBAN که اختصار "Basic Bank Account Number" می‌باشد، همان شماره حساب فعلی مشتری است. به تعبیری بهتر، BBAN شماره حسابی است که به‌‌عنوان یک شناسه انحصاری، یک حساب خاص را در یک بانک و یک کشور به صورت یکتا مشخص می‌کند.
هنگام استفاده از خدمات سامانه پایا ضروری هست شماره حساب مشتری دستوردهنده و همچنین مشتری گیرنده برمبنای شبا (IBAN) بین بانک‌ها تبادل بشه. اما تا زمان فراگیر شدن ساختار شبا بین مشتریان، لازم نیست که مشتریان شماره حساب خود و یا ذینفع را برمبنای شبا (IBAN) بدانند بلکه آنها با اطلاع از شماره حساب خود (BBAN) خواهند تونست که از خدمات این سامانه استفاده نمایند.
 
کد شبای هر بانکی رو با دادن شماره حساب متمرکز اون بانک داخل سایت همون بانک میشه دریافت کرد.پس واسه دریافت شبا، داشتن شماره حساب کافیه و از سایت بانک مقصد می تونید کد ۲۴ رقمی شبا رو دریافت کنید.
واسه انجام حواله های پایا و ساتنا بعد از ورود به سایت بانکداری اینترنتی از منوی خدمات،انواع حواله اینترنتی شروع کنید.
حواله ساتنا برای مبالغ ۱۵۰ میلیون ریال و بالاتر استفاده میشه ،سرعت اون بالاتر هست ،در ساعات اداری انجام میشه،و واسه انجام اون هم حتما" باید بسته امضاء الکترونیک داشته باشید(چون حواله بالای ۵۰ میلیون ریال مستلزم داشتن بسته امضاء الکترونیک هست).
حواله پایا واسه مبالغ خرد بیشتر کاربرد داره.یعنی از ۱ ریال تا  ۱ ریال کمتر از یک هزار میلیارد ریال (۹۹۹،۹۹۹،۹۹۹،۹۹۹).بعبارتی حداقل مبلغ واسه حواله پایا وجود نداره.باز هم مثل تمام حواله ها اگر مبلغ انتقال وجهتون  بالای ۵۰ میلیون ریاله، بسته امضاء الکترونیک لازم هست.
اگه حواله ساتنا رو در ساعات اداری انجام بدید، در همون روز انجام میشه،بعبارتی حسب اعلام بانک مرکزي ج.ا.ا ساعات کار سامانه ساتنا در تمامي بانکها در روزهاي شنبه لغايت چهارشنبه از ساعت 8 تا 13 و پنجشنبه ها از ساعت ۸ تا ۱۲ هست.و اگه بعد از این ساعات انجام بشه،به روز کاری بعد موکول میشه.
در ضمن اگر به هر دليل (مسدودي حساب مقصد ، اشتباه در درج مشخصات مقصد و نظاير آن) امكان واريز وجه به حساب ذينفع ذكر شده در متن دستور پرداخت وجود نداشته باشد ،‌ بانك وجه مورد انتقال را با كسر كارمزد برگشت وجه(در حال حاضر کارمزد صفر هست) ، حداكثر تا پايان روز كاري بعد به حساب دستور دهنده بر مي گرداند .
کلا" واسه مبالغ بالاتر از 150 میلیون ریال حواله ساتنا بهتون پیشنهاد می شه چون از بستر سریعتری نسبت به پایا برخورداره.
حواله پایا بصورت برون خط (offline) انجام میشه و تا ساعت 19:30 هر روز غیر تعطیل ،امکان صدور حواله به تاریخ همون روز وجود داره.کلا" 7 چرخه کاری(بازه زمانی) واسه انجام حواله پایا وجود داره که این 7 چرخه عبارت است از :
20 روز قبل لغایت 5:45 صبح
5:45 لغایت 9:15
9:15 لغایت 11:15
11:15 لغایت 13:15
13:15 لغایت 15:15
15:15 لغایت 17:45
17:45 لغایت 19:45
زمان تحویل اطلاعات به بانک مقصد هم، 15 دقیقه بعد از انتهای هر دوره زمانی هست.
مهمترین و متمایزترین خدمت بانک ملت در زمینه حواله پایا امکان دستور پرداخت(حواله) به تاریخ آینده هست.یعنی تعیین می کنید یه مبلغ در یه تاریخ از حسابتون کسر و به یه حساب دیگه در یه بانک دیگه واریز شه.بانک ملت خودش در تاریخ موثر حواله رو انجام میده.پس بانک ملت رو می تونید بعنوان مرکز مراودات مالی خودتون انتخاب کنید.
در مورد حواله پایا تا قبل از سررسید حواله اگه خواستید می تونید حواله رو لغو یا اصلاح کنید.
در حواله پایا یک قسمت بنام اعطای مجوز ارسال مجدد وجود داره،که اگه اون رو تیک دار کنید به بانک اجازه این رو می دید که اگر تاریخ انجام حواله تعطیل بشه یا اینکه بستر سامانه پایا در اون روز خاص دچار مشکل بشه،انتقال وجهتون در اولین روز کاری بعد از تعطیلی یا خرابی سیستم انجام بشه.
دقت داشته باشید در سررسید حواله پایا حساب مبداء شما به اندازه مبلغ حواله باید موجودی داشته باشه، در صورت کمبود موجودی حتی با دادن مجوز ارسال مجدد حواله شما دوباره انجام نمیشه و نکته بعدی اینکه بدلیل اینکه حواله های تنظیم شده به تاریخ سررسید یا روزهای آینده در ابتدای ساعات بامدادی انجام میشه،نسبت به تامین موجودی حسابتون در روز قبل اقدام فرمائید.
بهتره که اگر چکی جهت پاس کردن دارید و تامین موجودی این چک رو از طریق پایا انجام داده اید،یک روز قبل از سررسید چک، حواله پایا رو انجام بدید.
حواله های پایایی که بعد از ساعت 19:30 انجام شود،در سامانه بانکداری اینترنتی باید با تاریخ آینده(حداقل روز بعد) ثبت بشه.اما تا 19:30 با قرارگرفتن در چرخه آخر کاری در همان روز انجام میشه.
پر کردن فیلد شناسه واریزکننده فقط در مورد واریزیهای خاص که صاحبان حساب آن را اجباری کرده اند،لازم است ولی در مورد سایر واریزیها این فیلد را خالی بگذارید.
اقساط تسهیلات هم کد شبا دارند که واسه اون هم می تونید از حواله پایا استفاده کنید.
حواله ساتنا و پایا رو نمی شه به کارت(شماره روی کارت) انجام داد و حتما" طرف مقصد باید شماره حساب و یا شماره تسهیلات باشد.
حواله پایا و ساتنا واسه انتقال وجوه به سایر بانکها طراحی شده و اگه خواستید به حسابها یا کارتهای بانک ملت انتقال وجه داشته باشید،از قسمت حواله اینترنتی باید اقدام کنید.
سامانه پایا بنا به تعاریفی که در ابتدای پیدایش آن داشته، در آینده شاهد تغییرات مثبت و رو به گسترشی خواهد بود که امیدواریم بزودی شاهد آن باشیم.
(آخرین تغییر در ارسال: 10-15-2015، 08:50 PM توسط viber.)
10-15-2015، 08:49 PM
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکات مهم قبل از استارت طراحی سایت: sitecup1 0 7 11-21-2017، 06:45 PM
آخرین ارسال: sitecup1
  مشخصه ها و ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی چیست؟ fatemedr 0 271 06-14-2017، 01:33 PM
آخرین ارسال: fatemedr
  سئو سایت و کسب و کار اینترنتی asgharji 0 435 08-31-2016، 02:26 PM
آخرین ارسال: asgharji
  مهمترین نکات در طراحی سایت ASRA122 0 441 08-27-2016، 10:15 AM
آخرین ارسال: ASRA122
  نقش فیس بوک در بازاریابی شبکه های اجتماعی و کسب و کار اینترنتی bitaazimi68 0 863 05-04-2016، 03:44 PM
آخرین ارسال: bitaazimi68
  نکات مهم در ارتباط با سئو omid-filmi 0 865 03-28-2016، 08:13 PM
آخرین ارسال: omid-filmi
  آموزش جامع نصب اکانتینگ IBSng بهمراه تصویر و توضیحات و نکات مهم BlackBerry 0 3,741 07-24-2015، 07:56 PM
آخرین ارسال: BlackBerry
  نکات iptables سامان 0 857 11-25-2014، 11:24 AM
آخرین ارسال: سامان
  10 نوع کلاهبرداری اینترنتی نزدیک کریسمس را بشناسید saz 0 1,562 11-14-2014، 12:55 PM
آخرین ارسال: saz
  ** نکات مهم و قابل توجه ( کلیدی) در مورد سئو سایت ** saz 0 1,840 10-30-2014، 07:24 PM
آخرین ارسال: saz

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان